Varování před asijskými skleníky

Náš trh je zavalen levným zbožím vyrobeným nejčastěji v jihovýchodní Asii. Výrobce neznámý, značka žádná. Tomuto jevu se nevyhnula ani oblast zahrádkaření. Skleníky vyráběné specializovanými firmami jsou vytlačovány levnými náhražkami z Asie a s cenou klesá samozřejmě i kvalita. Na první pohled výhodná koupě se nám tak vůbec nemusí vyplatit.

Čeho bychom se měli bát? Skleníky se vyrábějí z polykarbonátových desek, které jsou čiré. V případě levné asijské koupě můžeme již po rozbalení pozorovat, že jsou desky nažloutlé. Na sluníčku se pak zabarvení ještě znásobí a nakonec dojde k popraskání. Ptáte se proč? Aby asijský výrobce co nejvíce ušetřil, používá polykarbonát obsahující mnohdy až 80 % již použitého plastu. V tomto případě je pak jasné, že záření slunce desky může poškodit.

Další problém nastává, pokud desky vypadávají z hliníkových profilů. To je způsobeno nesprávným řezáním. Místo, aby se polykarbonát řezal pilou, se používá pouze břitva, jejíž nesprávné použití (vyvíjení přílišného tlaku) způsobí zohýbaní okrajů desek.

Skleníky vyráběné specializovanými firmami mají různé velikosti nosných profilů, které jsou uzpůsobené velikosti skleníku. V případě větších typů jsou pak navíc tyto profily vyztužené, aby v zimě dokázaly unést tíhu sněhu. Asijští výrobci mají pouze jednu velikost nosných profilů. U širších skleníků však nastává další problém. V zájmu udržení co nejnižší ceny jsou komůrkové desky silné pouze 4 mm. V případě větší sněhové nadílky vám tak žádný asijský dodavatel nemůže zaručit, že skleník zimu přečká bez újmy.

Problémový výrobek nejlépe rozpoznáte ověřením si jeho originálního názvu a výrobce. V případě, že to není jasné a my můžeme na internetu nalézt shodný model skleníku hned na několika stránkách různých firem, bychom měli být velmi obezřetní.

Při nákupu nového skleníku je nutné si vždy ověřit výrobce. Nápadně levné zboží by nás mělo varovat. Tato výhodná koupě by se nám totiž mohla po několika měsících prodražit.

Asijsky_polykarbonat_ukazka.jpg