Podzimní údržba skleníku

Úroda ze skleníku je sklizená, ale i samotný skleník potřebuje pravidelnou péči a připravit na zimu. 

Jak tedy správně zazimovat skleník aneb podzimní údržba = pěstitelské úspěchy následují sezónu.


Údržba zeminy = vyšší úroda


Jakmile utrhnete ze skleníku poslední úrodu odstraňte všechny zelené zbytky včetně plevelů, které by umožňovali přezimování škůdců a chorob. 

Zdravé zbytky zkompostujte a pokud byly rostliny napadeny spalte je na bezpečném místě.
Důkladně obraťte vrchní vrstvu zeminy , která vám dá částečně záruku menšího množství plevele příští rok a struktura půdy po promrznutí bude ideální.

Hrábě použijte na spadané listí :-)

Zeminu v záhodech není potřeba uhrabávat, o hrubou zeminu se postarají zimní teploty, které během mrazu zeminu rozdrolí na jemné hrudky a tím zlepší její strukturu.
Jednoleté plevele nechte vymrznout a trvalý plevel (pokud si nejste jisti vyberte vše) pečlivě vyberte jak kořeny tak i oddenky.

Při zajištění správného střídání plodin není potřeba vyměňovat zminu i několik let, ale protože ve skleníku nejvíce pěstujeme monokulturně je potřeba zeminu vydezinfikovat. K tomu potřebujeme dusítaké vápno, které zapravíme do půdy.
Pokud by se objevila boulovitost u brukvovitých rostlin je nutné zeminu ve skleníku kompletně vyměnit.

Dodržujte zásadu, že pokud na podzim zarýváme hnůj na jaře ho již neaplikujeme. (Například z jara dáváme koňský hnůj, který má schopnost  půdu zahřát, což je hlavně na jaře žádoucí).

Pro dodání živin zapravte do půdy nadrobno posečenou a rozloženou trávu namíchanou s listím, která vám do půdy postupně uvolní dusíkaté živiny. Půda by měla být obohacena o dusík, fosfor, draslík a další, vhodným hnojivem do skleníku je např. „Cererit“.


Čištění polykarbonátového skleníku 


Na polykarbonátové výplně  doporučujeme zakoupit originální čistící prostředek na skleníky nebo koncetntrát na polylarbonátové desky, popřípadě použijte výhradně slabý mýdlový roztok a  čistý hadřík z mikrovlákna (nic nezkazíte přidáním trochu octa). Po umytí opláchněte čistou vodou.


Čištění skleněného skleníku 


Skleněné  výplně
je vhodné umýt např. tlakovou myčkou s přídavkem hypermanganu, speciálním mopem z mikrovlákna nebo stěrkou s houbičkou na tyči.
Do vody doporučujeme přidat ocet a nezapomeňte skla umýt z venkovní i vnitřní strany, zvýšíte tak přístup světla k rostlinám.
Pomocí tvrdého kartáčku vydrhněte vnitřní rámy.

Pokud se vám tvoří mech na podezdívce počkejte na vyšší jarní teploty a nátěrem z modré skalice jej snadno odstraníte.


Kompletní revize 


Zbavujte pravidelně střechu listí a jiných nečistot.

Průběžně kontrolujte, zda kotvící kolíky pevně drží v zemi a nejsou uvolněné, dotáhněte šroubované spoje popřípadě vyměňte prasklé nebo poškozené výplně.

Na zimu ze skleníku odmontujte (pokud byl zakoupen) automatický otvírač a uskladněte jej při teplotách vyšších než 0°C.

Pokud meteorologové ohlásí větrné dny, musí být u skleníku bezpodmínečně pevně uzavřené dveře a ventilační okna.

V zimě pravidelně zbavujte střechu skleníku sněhu nebo střeše dodejte dostatečnou podporu, aby udržela váhu sněhu – zejména při větších přívalech sněhu.

uranus+mensiI..jpg