Kalendář prací ve skleníku

Leden

zelenina.jpgProveďte opravy, utěsněte a vyčistěte skleník. V tomto období můžeme také mulčovat. Ve vytápěném skleníku můžeme vysévat rychlé odrůdy ředkviček. U truhlíkových rostlin, které ve skleníku přezimují, kontrolujeme případný výskyt škůdců.

Únor

Připravte půdu, navezte hnůj a obdělejte ji, není-li zmrzlá. Při mrazu izolujte. Pokud máte zasety sazeničky zakrývejte netkanou textilií. Vysévat je možné cibuli, květák, brokolici, kedlubny, pórek, papriku, rajčata a hlávkový salát. Urychlit lze jahody. U truhlíkových rostlin kontrolujeme výskyt mšic.

Březen

Udržujete bezmrazé prostředí. Hrozí-li mráz zakrývejte sazenice netkanou textilií. Případné vytápění topnými kabely přispívá k lepším výsledkům. Pokud počasí přeje, začněte s větráním, zejména u truhlíkových rostlin. Kontrolujte výskyt škůdců mšic a mravenců coby přenašečů mšic. Truhlíkové rostliny postupně více zalévejte a přihnojujte. Pravidelným větráním se vyvarujete napadení plísněmi. Vysévat lze celer, fenykl, brokolici, hlávkový salát, ředkvičky, kedluben, také bylinky. Při vysokých teplotách lze vysévat rajčata, papriku i lilek a letničky.

Duben

Vysévejte papriku, rajčata, okurky, cuketu, fazole a bylinky. Pravidelně větrejte. Okurky, cukety, ale i dýně a melouny klíčí pří vysokých teplotách. S ohledem na citlivé kořínky je dobré tyto rostliny sázet do malých květináčů. Doporučují se vysazovat
až po květnových mrazících. Truhlíkové rostliny potřebují více hnojiva a je nutné začít s jejich otužováním.

Květen

Přes den je nutné vydatné větrání, pokud možno větrací otvory zajistěte síťkami. Truhlíkové rostliny přes den vyneste ven a pozvolna je přivykejte na podmínky pod širým nebem.

Červen

Rajčata, okurky a spol. hnojte tekutým hnojivem a protřepávejte, podpoříte tím opylení. Papriku vyvažte. Pokud se dostaví vedra potřebují okurky vysokou vlhkost, rajčata a papriky zase čerstvý vzduch. Větrání je možné i v noci.

Červenec

Zastřihávejte výhonky rajčat, okurek. Mulčujte a sklízejte. Je-li třeba stiňte. Vysévá se květák pro podzimní sklizeň. Postřikem preventivně ošetřete rajčata proti plísním a okurky proti sviluškám.

Srpen

Větrejte ve dne i v noci, chraňte rostliny proti popálení sluncem. Rajčata a spol. navazujte a zbavte nežádoucích výhonků. Do sklizně přihnojujte tekutým hnojivem. Kontrolujte rostliny před napadením škůdci a plísněmi. Vysévejte čínské zelí, řezaný listový salát, ale i čekanku nebo třeba fenykl.

Září

Většina rostlin je sklizená, nějakou dobu lze ještě sklízet. Odstraňte zastínění a vyčistěte skleník. Vysévat lze ředkvičky, špenát a jarní cibulky.

Říjen

Větrejte jen přes den, jak dovolí počasí. Rostliny zalévejte jen ráno a není-li možné vytápění, chraňte je před nočními mrazíky netkanou textilií. Nyní můžete ještě vysévat řezaný listový salát, zimní hlávkový salát, polníček, špenát, ředkvičky a mrkev. Zhruba v polovině měsíce vneste dovnitř truhlíkové rostliny. Zkontrolujte případný výskyt škůdců. Půdu ve skleníku můžete vyměnit, ale nesmí být příliš bohatá na živiny. Je možné vyměnit ji až na jaře. Neužívaný skleník mulčujte a udržujte v něm vlhkost.

Listopad

Lze nadále sklízet, v nevytápěném skleníku chraňte rostliny netkanou textilií. Větrat lze do -5°C. Půdu udržujte mírně vlhkou. Truhlíkové rostliny zalívejte jen spoře. Ze skleníku odstraňujte sněhovou pokrývku, chráníte tím skleník proti poškození a rostlinám zajistíte dostatek světla.

Prosinec

V nepoužívaném skleníku obdělejte půdu, případně ji vylepšete kompostem. Dodejte dusíkaté vápno. Chraňte před mrazem a suchem, skleník můžete izolovat nopkovou fólií. Truhlíkové rostliny zalévejte jen zřídka. Odstraňujte sníh.