Ochraňte správně rostliny před horkem

Počasí si s námi v posledních letech velice zahrává, jednou prší příliš, jindy zase panují velká sucha a vedra. Oba tyto extrémy rostlinám v našich zeměpisných podmínkách nesvědčí a musíme tedy věnovat zvýšenou pozornost jejich péči. 

V těchto dnech u nás převládají vysoké teploty a v kombinaci s nepřiměřenou zálivkou mohou napáchat velké škody.

Rostlinný organismus je totiž v mnoha ohledech podobný lidskému a může u něj snadno dojít k přehřátí. Tento kritický bod je závislý na mnoha faktorech, například na druhu rostlin, jejich stáří nebo dokonce i odrůdy a velký vliv má samozřejmě také prostředí, ve kterém se rostliny nacházejí. 

Jak však předejít ztrátám na plodech a samotných rostlinách v tomto počasí? Důležitá je především zálivka, ovšem i zalévání má svá specifika a je potřeba dodržovat určitá pravidla. Zásadně zalévejte brzy ráno nebo pozdě večer, kdy ještě nebo už nesvítí příliš slunce a kapky vody ulpívající na listech tak nemohou způsobit „čočkový efekt“ a listy spálit, nehledě na to, že rostlinám nezpůsobíte teplotní šok. Záhony se doporučují zalévat velmi vydatně jednou týdně, při menších denních dávkách vody totiž rostliny nedokážou takto dodanou zálivku efektivně využít. Trávník také zaléváme tímto způsobem. Využít proto můžete například zavlažovací obrubníky
Ovšem pozor - toto doporučení neplatí pro balkonové rostliny, ty se opravdu musí zalévat denně, protože v truhlících a květináčích není tolik zeminy a kořeny rostlin tak nemají vláhu odkud čerpat. 

Kypření půdy je dalším jednoduchým způsobem, jak předejít vysokým ztrátám vlhkosti. Udržujte tedy zeminu v záhonech, ve sklenících i v truhlících dostatečně provzdušněnou, vláha se tak snadněji dostane ke kořenům rostlin. 

Nezapomínejte také na stínění - především ve sklenících. Klasické skleníky se skleněnými tabulemi je možno natřít speciálními stínícími barvami, u polykarbonátových skleníků použijte stínící sítě nebo bambusové rohože. 
Rostliny na balkonech také zastiňte, nejlépe něčím lehkým a vzdušným, abyste je nepolámali. Ideální je gáza. 

Dalším důležitým faktorem, který není radno opomínat je dostatečné větrání skleníků.

Pokud se budete řídit těmito jednoduchými doporučeními, budou vaše rostliny i ve velkých vedrech chráněny a jistě se vám za to odvděčí svými plody nebo krásnými květy.

Zavlažování